Kulturystyka – Realne oczekiwania co do przyrostu mięśni

Artykuł dodał: epkie, 12 stycznia 2010

Realne oczekiwania co do przyrostu mięśni
źródło ironaddicts.com
autor Iron Addict, tłumaczenie epkie dla https://powerbuilding.pl

Ten temat jest ważny, ponieważ jest z tym tyle zamieszania, i mitów co  kłamstw na temat tego jak dużo kulturyści mogą przybierać masy mięśniowej w jakimś okresie czasu. Duży problem stanowią magazyny kulturystyczne, skupiające się na elicie genetycznej i fałszywych reklamach, w których Fred, Bob albo Charles zbudowali 30 lbs (13kg) mięśni w 6 tygodni używając cell-techa itp.
No i mamy jeszcze sterydy i pro-hormony od których każdy przybiera 30-40lbs samych mięśni w kilka tygodni… bzdury.

Po stworzeniu nowych, bardzo efektywnych PH po których wszyscy nowicjusze przysięgają że zbudowali 10k  samych mięśni w 2 tygodnie na 10mg M1T.

Nie neguję działania M1T bo uwielbiam ten produkt.

Ale wszyscy, którzy twierdzą że mieli takie przyrosty po prostu ściemniają.
Tu pojawia się kolejny problem – internet, gdzie każdy może powiedzieć co tylko chce. Czytając niektóre wypowiedzi wydawać by się mogło że 9kg co miesiąc to nic takiego, wielu, którzy tak twierdzą powinni już ważyć ze 170kg, biorąc pod uwagę że już od kilku miesięcy mówią że przybierają 9kg i dalej opowiadają bzdury, a ludzie potem oczekują nie wiadomo jakich przyrostów.

Pomówmy najpierw o DUŻYCH przyrostach i kiedy występują i co dalej.
Dosyć częste jest u początkujących, w pierwszm roku przybranie 5-20kg, ćwicząc na sucho, nawet gdy nie ćwiczą zbyt rozsądnie.

5-13kg jest bardziej prawdopodobne i większość z tego w pierwszych kilku miesiącach.

Są jeszcze inni 'początkujący’, którzy mogą mieć takie przyrosty, to ci, którzy są początkujący jeśli chodzi o rozsądny/efektywny sposób trenowania. Jest wiele, wiele, naprawdę WIELE osób, które ćwiczą latami i widzą minimalne postępy. Zazwyczaj to ci, którzy ćwiczą 'metodami mistrzów’ i jedzą jak małe dziewczynki. Gdy wrzucisz ich na program z 'prawdziwego świata’ i zmusisz do porządnego jedzenia to często efektem będzie taki szybki postęp – 'postęp początkującego’ .

Potem mamy szybkie postępy dzięki sterydom i PH.

Dla osób ćwiczących na sucho to może być niespodzianką, ale większość osób NIE ma ogromnych przyrostów samej masy mięśniowej gdy robią cykl. Ale prawie wszyscy mają lepsze przyrosty 'na cyklu’, jeżeli nie popełnią zbyt wielu błędów, jak np. zmiana treningu na 'trening zawodowca’ czy niedostarczenie wystarczającej ilości jedzenia. Również po cyklu traci się część przyrostów. Nie wmawiaj mi że udało ci się zachować prawie całe przyrosty. Gdyby to tak działało to każdy kto waży 170lbs (77kg) i co cykl zdobył 20lbs (9kg) i utrzymał 15lbs (7kg) potrzebował by tylko 6 cykli rozłożonych na 2 lata żeby ważyć 120 kg.

To nie działa w ten sposób, przykro mi.

OK, to wielkie przyrosty mamy za sobą. Pomówmy o tym czego można oczekiwać później. Co jest realne, a jaka jest średnia? Jak wszystko co tyczy się ludzi jest to sprawa indywidualna. Ale możemy podać pewne OGÓLNE odpowiedzi, pod warunkiem że rozumiesz że wielu może mieć gorsze i wielu może mieć lepsze rezultaty.

Pozwólmy dodawaniu przemówić i zobaczmy że dodawanie w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem może odpowiedzieć nam na kilka pytań. Jan Kowalski ćwiczy kilka lat, zaczynał od 5’10 (178cm) i 150lbs (68kg). Miał przeciętną dietę i trening ale udało mu się przybrać 25lbs (11kg). Wygląda lepiej niż przy 68kg ale nadal nie jest usatysfakcjonowany. Więc czyta wszystko co mu wpadnie w ręce i przegląda fora internetowe i okazuje się że bardzo kiepsko mu poszło bo większość osób miała przyrost 10lbs w samym ostatnim miesiącu. Hm, no to policzmy 10×12 miesięcy i mamy 295lbs (134kg). No dobra wiemy że to tak nie działa, no to podzielmy na pół, 5×12 miesięcy i mamy 60lbs (27kg) i nasz Jan waży 235lbs (106kg)…no niestety widzimy że to też nie da rady.

A tak naprawdę. Co powiecie na 2lbs x 12 = 24lbs (11kg) i rok później nasz J.K ze 175lbs waży 200lbs (90kg) i ma niski %BF przy 178cm i wygląda jak milion dolarów i każdy się za nim ogląda. Jeżeli może to powtórzyć w przyszłym roku, lub chociaż zbliżyć się do tego wyniku to dla każdego będzie kulturystą, i jeżeli kształt i symetria są zachowane to może pomyśleć o jakiś lokalnych zawodach.
To jest bliższe temu co mogą dać optymalne warunki. Większość osób jednak nie ma takiej genetyki i bez dopingu może spodziewać się bardziej czegoś takiego:

Rok 1 – 35lbs (15kg) – jeżeli zrobi to poprawnie
Rok 2 – 15lbs (7kg)
Rok 3 – 10lbs (4,5kg)

OCZYWIŚCIE jednemu pójdzie o wiele lepiej a innemu o wiele gorzej.

To daje nam 95kg przy 178cm w 3 lata – przy niskim %BF, bo 95kg u grubasa nie jest niczym.
W każdym razie w tym tempie w 3 lata też możesz to osiągnąć. Czy to dla ciebie za wolno? Jeżeli tak to bawisz się w sport nie dla ciebie.
Kulturystyka to nie 6 tygodni do nowego ciała, niezależnie od tego co powiedzą ci producenci odżywek.
Często moi klienci dodają 10-25lbs mięśni w krótkim okresie czasu na początku, ale potem to zwalnia a ludzie się dziwią czemu nie mogą dalej przybierać w takim tempie. DUŻE przyrosty są chwilowe, czy to u początkujących czy z dopingu. Ciesz się póki trwają a potem przygotuj się na długą drogę. Nie obżeraj się zalewając się tłuszczem, tylko po to żeby na wadze było więcej żeby uspokoić swoje ego.
75% klientów przychodzi do mnie dlatego że mają za dużo tłuszczu a za mało mięśni, dzięki 'dietom na masę’, to jest głupota i można tego uniknąć jeżeli będziesz oczekiwać rozsądnych przyrostów.
Tak, możesz spodziewać się dobrych przyrostów jeżeli zrobisz wszystko prawidłowo i prawie każdy może zbudować sylwetkę, która przyciągnie wzrok, ale to nie dzieje się w ciągu jednej nocy, a ci którzy mówią ci że dodanie 10lbs suchej masy co miesiąc jest dziecinnie proste po prostu KŁAMIĄ.

Iron Addict


Skomentuj artykuł: